روانشناسی و رفتارمقالات

بی انگیزگی در کسب و کار خانگی، دلایل و راه حل‌ها

بدون شک برای همه افراد اتفاق می‌افتد، دوره‌های زمانی بی انگیزگی و افت بهره‌وری که می‌توان نام رکود را بر این دوره‌ها گذاشت. رکود و بی انگیزگی در مشاغل خانگی دو مشکل بزرگ را به همراه دارد. مشکل اول ناشی از چرخه بی‌ پایان رکود است. به این معنا که ورود به دوره‌های رکود خود باعث رکود بیش‌تر خواهد شد و فرد هیچگاه از این حالت مخرب خارج نمی‌شود. مشکل دوم نیز به بی توجهی به رکود و عدم تلاش به رفع آن بر‌می‌گردد که منجر به کاهش شدید درآمد خواهد شد.

عامل ایجاد رکود و بی‌ انگیزگی چیست؟

پیش از آن‌که بتوان اقدامی مناسب در جهت رفع رکود کرد، باید دلیل گرفتار شدن در شرایط رکود را شناسایی کرد. در بسیاری از شرایط، شناسایی علت مشکل خود راه‌حل را آشکار خواهد کرد. برخی از مهم‌ترین عوامل ایجاد رکود و بی انگیزگی در زیر فهرست شده‌اند.

  • کار بیش از حد و استرس منجر به فرسودگی شغلی
  • اختلال عاطفی فصلی (غروب پاییزه دلم غم انگیزه!!!)
  • خستگی
  • ترس
  • شکست یا ناامیدی
  • جداشدن از اهداف

در مورد فرسودگی شغلی، استراحت برنامه ریزی شده می‌تواند موثر باشد. برای رفع اختلالات عاطفی فصلی نیز، جابجایی محل کار به یک مکان دارای نور طبیعی یا نور خاص که حالت روحی شما را تغییر دهد، راهکار مناسبی است. با این حال، اگر دلیل بی‌ انگیزگی شما شکست، ناامیدی و یا عدم تهییج به‌وسیله اهداف است، خروج از رکود می‎‌تواند مشکل باشد.

حرکت و فعالیت بهترین درمان رکود و بی‌ انگیزگی است. در بیش‌تر شرایط، هر نوع حرکتی می‌تواند موثر باشد، مگر اینکه برنامه شما تماشای تلویزیون برای تمام طول روز باشد. البته، در طی مدت رکود، اقدام به یک حرکت مثبت بسیار دشوار است چرا که بی‌ انگیزگی و بی حوصلگی توان روحی شما را کاهش می‌دهند. در ادامه با برخی از ترفندهایی که باعث می‌شوند به شرایط عادی برگردید آشنا خواهید شد.

ذهن خود را تغذیه کنید

اگر نمی‌توانید از درون به خود انگیزه بدهید، اجازه دهید عوامل خارجی انگیزه و تمایل شما برای رسیدن به اهداف را بالا ببرند.

مطالعه: بسیاری از افراد موفق مطالعه را جزئی از برنامه روزانه خود قرار داده‌اند. مطالعه می‌تواند منبع ایده‌های جدید برای کسب و کار و الهام بخش زندگی کاری‌تان باشد و برای مشکلات‌تان راه حل بیافریند.

گوش دادن به پادکست‌ها: اگر اوضاع آن‌قدر خراب است که از پس مطالعه هم برنمی‌آیید، پادکست چاره کار است. گوش دادن به یک پادکست یا تماشای یک ویدیوکست می‌تواند (مانند مطالعه) افق‌های جدیدی را در برابرتان آشکار کند.

انرژی منفی را با نوشتن تخلیه کنید.

نیازی به فصاحت و بلاغت! در نوشتن نیست. حتی نیازی نیست بدانید چه چیزی می‌خواهید بنویسید. به همین سادگی، یک برگه بردارید و هر آن‌چه به ذهن‌تان می‌رسد را بنویسید. همه تفکرات و دغدغه‌های ذهنی خود را روی کاغذ بیاورید. نوشتن کمک زیادی به تخلیه انرژی منفی خواهد کرد.

یادآوری اتفاقات خوب گذشته راه بسیار موثری برای خنثی کردن انرژی‌های منفی و رفع بی انگیزگی است. چالش‌هایی که شما از پس آن‌ها برآمده‌اید و موانعی که از سر راه خود برداشته‌اید. دورشدن از انرژی‌های منفی و انرژی گرفتن از خاطرات خوب گذشته‌تان، انگیزه حرکت را به شما خواهد داد.

شبکه سازی کنید

شبکه سازی نه‌تنها به کسب و کار شما کمک می‌کند بلکه فضایی را فراهم می‌کند که در آن می‌توان از حمایت، کمک و بازخورد دیگران بهره برد و الهام گرفت. در صورت امکان با اعضای شبکه ارتباط شخصی برقرار کنید. از خانه بیرون بروید، محیط‌های جدید را تجربه کنید و از دیگران انرژی مثبت دریافت کنید تا انگیزه از دست رفته‌تان بازگردد.

حرکت کنید

حرکت یک راه خوب برای مقابله با بی‌ انگیزگی است. چرا که بی‌ انگیزگی تمایل به حرکت را از شما می‌گیرد. البته نیازی به حرکات شدید ورزشی نیست. در عوض می‌توانید پیاده‌روی یا دوچرخه سواری کنید، حرکت کششی انجام دهید و یا حتی به تمیز کردن خانه مشغول شوید. حرکت و فعالیت منجر به افزایش گردش خون و انتقال اکسیژن به مغز و عضلات خواهد شد که بهبود خلق و خو را به همراه دارد.

اگر شرایط روحی و انگیزشی‌تان توان فعالیت و حرکت را از شما گرفته است. سعی کنید قرارهای دوستانه‌ای را برای انجام فعالیت‌های بالا ترتیب دهید.

برنامه‌ها را تغییر دهید

اگر شرایط نامساعد روحی و بی‌ انگیزگی‌ تان ناشی از خستگی و  است، تغییر برنامه روتین روزانه با ترکیب دوباره فعالیت‌ها و ایجاد شرایط جدید می‌تواند به هیجان‌انگیز و جالب‌تر کردن برنامه روزانه کمک کند. به‌عنوان مالک کسب و کار خانگی، شما رئیس خود هستید، پس هر طور که دوست دارید برنامه روزانه‌تان را تغییر دهید.

محیط کاری‌تان را تغییر دهید

تغییر در محیط کار نیز یکی دیگر از ترفند‌هایی است که در بهبود شرایط انگیزشی و روحی موثر است. می‌توانید محیط کار خود را تغییر دهید، مثلا به کافی شاپ یا پارک بروید. این گزینه مناسب کسب و کارهایی مانند طراحی و برنامه نویسی رایانه‌ای است که به مکان وابستگی ندارند. در غیر این‌صورت می‎توانید با تغییر دکوراسیون داخلی محل کسب و کار خود، احساس حضور در یک مکان کاملا جدید را بیافرینید. استفاده از انواع گل و گیاه نقش به‌سزایی در بهبود سلامت روحی و افزایش بهره‌وری دارد.

به خودتان پاداش دهید.

در شرایطی که توان ادامه کار ندارید و از لحاظ انگیزشی در شرایط نامناسبی به سر می‌برید، برای به پایان رساندن وظایف کاری‌تان پاداش تعیین کنید. پاداش می‌تواند هر چیزی باشد که برای رسیدن به آن انگیزه کار پیدا کنید. برای مثال نوشیدن یک قهوه با دوستان پس از به پایان رساندن کار روزانه. اگرچه این روش در بلندمدت اثر چندانی ندارد اما افزایش انگیزه تحت هر شرایطی حتی در کوتاه مدت نیز ارزشمند است.

کاری بکنید، هر کاری!

قانون اول نیوتون را به یاد دارید. هر جسم ثابتی (راکد) ثابت (راکد) خواهد ماند و هر جسم متحرک به حرکت ادامه خواهد داد. در بحث انگیزشی نیز قانون مذکور صدق می‌کند. اساسا حرکت بهترین درمان بی‌ انگیزگی است. حتی به زور هم شده، خودتان را مجبور به حرکت کنید. کوچک‌ترین حرکت، حرکات بعدی را در پی خواهد داشت و شما را از رکود و بی‌حرکتی دور خواهد کرد. فعالیت‌هایی به سادگی چک کردن ایمیل یا تماس با مشتریان هم اثرگذار خواهند بود.

این نیز خواهد گذشت

همه افراد در طول زندگی افت و خیز‌های احساسی و انگیزشی زیادی را تجربه می‌کنند. عوامل متعددی نیز این شرایط بحرانی را موجب می‌شود.  نکته کلیدی این است که به جای گیر کردن و درجا زدن در بحران، به حرکت ادامه دهید. مطمئن باشید که شرایط به نفع شما تغییر خواهد کرد. اگر چنین نبود انسان‌ موفقی بر روی زمین وجود نمی‌داشت! در حقیقت موفقیت چیزی جز عبور از مشکلات نیست.

جمع‌بندی

کسب و کار خانگی علی‌رغم تمامی مزیت‌ها، چالش‌ها و مشکلاتی نیز برای صاحبان خود به همراه دارد. بی انگیزگی یکی از همین مشکلات است که احتمالا به دلیل ویژگی‌های خاص مشاغل خانگی در این حوزه بیش‌تر اتفاق می‌افتد. راهکارهای ارائه شده در این مقاله بخشی از راه حل‌های مشکل بی‌ انگیزگی هستند. با این حال باید بدانید که درمان بی‌ انگیزگی در دستان خودتان است. راه حل را بیابید.

منبع
thebalancesmb
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *